Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Wentylacja przemysłowa - dlaczego jej zastosowanie jest tak istotne?
(2022-10-24)

Zanieczyszczenia powietrza i brak dostępu do powietrza świeżego sprawia, że nasza samopoczucie pogarsza się, a produktywność spada. Kluczowe jest więc zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności względnej, co najłatwiej jest uzyskać poprzez zastosowanie systemów wentylacji przemysłowej, a konkretnie funkcji chłodzenia, funkcji ogrzewania i wymiany powietrza na świeże. Stosowane w obiektach przemysłowych systemy sprawiają, że emisja zanieczyszczeń jest mniejsza, a we wnętrzu budynków panuje optymalny dla samopoczucia mikroklimat. Dlaczego warto stosować wentylację miejscową, wentylację strefową i przemysłową oraz wentylację mechaniczną w halach produkcyjnych czy przemysłowych?


 

Wentylacja przemysłowa - dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednia wentylacja przemysłowa jest niezwykle ważną kwestią w budynkach przemysłowych, zakładach produkcyjnych czy budynkach hal przemysłowych. Jej brak sprawia, że powietrze w całym pomieszczeniu jest gorące i wilgotne, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na pogorszenie samopoczucia pracowników. Efektem tego może być drastyczny spadek ich wydajności i efektywności. Warto dodać także, że brak klimatyzacji w tego rodzaju budynkach narusza przepisy prawa pracy, co wiąże się z sankcjami finansowymi. Brak wentylacji wpływa nie tylko na pracowników, ale także na żywotność maszyn. Niewentylowane hale produkcyjne czy obiekty przemysłowe sprawiają, że unoszący się w powietrzu pył zapycha maszyny, a ich żywotność gwałtownie spada. Zapewniając wymianę powietrza, dbamy więc nie tylko o pracowników, ale także o maszyny i wyposażenie. Stworzenie systemu wentylacji wymaga indywidualnego podejścia, gdyż każdy budynek ma nieco inne wymagania.

Systemy wentylacji przemysłowej

Możemy wyróżnić cztery systemy wentylacji przemysłowej. Jednym z nich jest tryb odzyskiwania ciepła i ogrzewania. Sprawdza się przede wszystkim zimą, podczas niskich temperatur, kiedy to ciepłe powietrze unosi się do sufitu. System wentylacji filtruje je i miesza ze świeżym powietrzem, a do tego ogrzewa, by następnie dostarczyć je pionowo w stronę podłogi. Dzięki zastosowaniu tego trybu, utrata ciepła z wnętrza budynku jest zmniejszona przez zminimalizowaną stratyfikację we wnętrzach. W efekcie, rachunki za ogrzewanie są o wiele niższe.

Innym trybem wentylacji przemysłowej jest tryb swobodnego chłodzenia. Sprawdza się głownie latem, gdy istnieje potrzeba ochłodzenia powietrza w budynku. Dzieje się to poprzez umożliwienie dopływu chłodnego i świeżego powietrza z zewnątrz budynku i rozprowadzeniu powietrza w poziomym kierunku.

Skuteczny w zastosowaniu jest tryb jednostopniowego chłodzenia. Wykorzystywany jest latem, gdy temperatura i wilgotność są bardzo wysokie. Nieco bardziej skomplikowany jest tryb dwustopniowy, w którym to na pierwszym etapie chłodzenia zimna woda poddana jest recyrkulacji i wykorzystywana jest do schładzania powietrza. Drugim etapem jest dalsze chłodzenie powietrza przy zastosowaniu wkładów do chłodzenia wyparnego.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, czyli tzw. rekuperacja pozwala na sprawną wymianę nieświeżego powietrza na świeże przy wykorzystaniu około 90% ciepła z nieświeżego powietrza. To spora oszczędność, a jednocześnie sposób na szybkie pozbycie się zanieczyszczeń zalegających w pomieszczeniu.

Nad stanowiskami pracy najlepiej sprawdza się wentylacja mieszająca i nawiewniki wirowe montowane w górnej części budynku.

Zalety wentylacji przemysłowej

Wentylacja przemysłowa zapewnia optymalny poziom wilgotności i temperaturę, która jest najbardziej przyjazna dla człowieka, również w świetle prawa pracy. Poza tym, odpowiednio zainstalowana wentylacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, co zdecydowanie zwiększa zaangażowanie pracowników i ich samopoczucie. Mówiąc o klimatyzacji, nie sposób nie wspomnieć o obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Przy zastosowaniu systemów wentylacyjnych 4Season, koszty te zostają obniżone nawet o 80% w porównaniu z systemami konwencjonalnymi.

Oxycom 4Seasons i Oxycom IntrCool a inne systemy bezpośredniego chłodzenia wyparnego


Oxy Com 4Seasons to rozwiązanie, które pozwala na obniżenie temperatury powietrza nawet o 7ºC. Poza tym, system ten zmniejsza wzrost wilgotności w dostarczanym powietrzu do nawet 50%, a także zapewnia utrzymanie pełnego komfortu termicznego zgodnego z normami. System Oxy Com pozwala na uzyskanie sporych oszczędności, a do tego może być stosowany w suchych i umiarkowanie wilgotnych miejscach.

Zadaniem systemów wentylacji przemysłowych jest wyłapywanie niebezpiecznych i szkodliwych związków z powietrza. Poza tym, systemy wentylacji zapewniają kontrolę rozprzestrzeniania dymu i ciepła, co stanowi zabezpieczenie pożarowe.


IntrCool to system wentylacji przemysłowych i klimatyzacji hal, wykorzystujący naturalną metodę chłodzenia, tzw. bezpośrednie chłodzenie wyparne. Dzięki wykorzystaniu chłodzenia dwustopniowego, możliwe jest zapewnienie stabilnego i komfortowego środowiska o zużyciu energii o wiele niższym niż w przypadku konwencjonalnych systemów klimatyzacji. Chłodzenie wyparne jest zjawiskiem w pełni naturalnym. Ma miejsce, gdy woda ma kontakt z ciepłym powietrzem. Parowanie wody sprawia, że energia jawna zamienia się w tzw. energię utajoną. Cały proces tej zamiany powoduje, że temperatura powietrza ulega obniżeniu.

System Oxycom IntrCool pozwala na zachowanie nawet do 90% oszczędności na zużywanej energii, a do tego zapewnia wyjątkowo niskie koszty eksploatacyjne. Zastosowanie tego systemu zapewnia stały dostęp świeżego powietrza, a także naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniach. Przy stosowaniu tego systemu, nie istnieją strefy nadmiernie wychłodzone - cały budynek schładzany jest równomiernie.